Přeskočit na obsah

O nás

Ondra

Ondřej Moravec

Jmenuji se Ondřej Moravec a narodil jsem se 9.6.1984. Jsem bývalý reprezentant v biatlonu. Na svém kontě mám více než 300 startů ve světovém poháru, tři olympijské medaile a dalších 6 medailí z mistrovství světa. Sportovní kariéru jsem pověsil na hřebík v roce 2021. Za tu dobu jsem zjistil, že život je plný výzev a já se těším, co všechno mě v budoucnu čeká.

Jsem rodák z Letohradu, od mala sportovec tělem i duší, a to mi vydrželo až do teď. Někdy před 20 lety jsem se poprvé dostal ke skialpinismu a už tenkrát jsem věděl, že to bude láska na celý život. Začínal jsem u nás v okolí, převážně na Kralickém Sněžníku. Později i něco málo na Slovensku. Gabo, kterého jsem poznal před 10 lety, byl první člověk, který mě vzal do pořádných hor a dal mi příležitost vyzkoušet si pravý horský skialp. Když mě tedy oslovil s nabídkou zapojit se do tohoto projektu, vůbec jsem neváhal.

Já a projekt
Nápad a celý projekt je dle mého názoru unikátní a geniální zároveň. Po horách nám chodí tisíce lidí a jejich znalosti bezpečného pohybu v terénu nejsou zrovna ideální. Zaměřit se tedy už na “děti” a naučit je alespoň základům skialpinismu, mi přijde jako nejlepší cesta. Letošní rok jsme už měli možnost si vyzkoušet první kempy za účasti několika škol. Setkali jsme se s výbornou odezvou jak z řad kantorů, tak i studentů. Bylo moc fajn vidět děti nadšené z pohybu, to člověka nabije pozitivní energii. Osobně se moc těším, co nám přinesou další roky!

Klouček

Jan Klouček

Původně byl Honza 100 % sjezdař, ale když se poprvé seznámil se skialpováním, byl jeho osud zpečetěn. Začal psát o skialpu do magazínu SKI a následně začal psát skialpovou rubriku v magazínu SNOW. Na skialpech tráví celou zimu. 

Honza téměř 20 let pracuje mimo jiné jako novinář a působil např. ve společnostech Economia, SKIPress a SNOW media. Celých 13 let byl zástupcem šéfredaktora Ski magazínu a šéfredaktorem a creatorem webu SKImagazin.cz. Je majitelem projektové a reklamní agentury Choice a spoluautorem magazínu Choice.

Již před patnácti lety se ve SKI magazínu podílel na zařazení skialpinismu jako pevné součásti obsahu časopisu. Sám k tomu řekl: “Viděl jsem jeho potenciál. Dnes spoluvlastním skialpový portál skialpuj.cz, pořádám SkialpujFEST a jsem spoluautorem a lektorem projektu Skialp do škol, v němž vzděláváme učitele tak, aby oni mohli následně skialpinismus předávat dál a skialpování se stalo součást školních lyžařských kurzů. Vím, že jsem udělal dobře.“

TD__486

Alvin Tomášek

Narodil jsem se 24. 7. 2000. Vyrůstal jsem v Peci pod Sněžkou, takže by se dalo říct, že mám hory svým způsobem v krvi. Od útlého věku jsem se věnoval sjezdovému lyžování a to v průběhu let vyměnil za cyklistiku. Dva roky jsem reprezentoval Českou republiku na horských kolech a v cyklokrosu.

Na hory jsem ovšem nezanevřel! Hlavně díky Gabovi jsem objevil skialpinismus, který jsem začal využívat jako zimní přípravu na kolo. Skialp mě naprosto očaroval a vrátil zpět na lyže. Po konci aktivní cyklistické kariéry se z něho stal můj hlavní sport, ke kterému přibylo ještě lezení na skalách a v horách.

V současnosti studuji vysokou školu a podílím se na provozu sportovního obchodu Enzian Mountain Shop. Nově spolupořádám závod Noc tuleních pásů a spolupracuji na SkialpujFESTu, kde vedu jeden z workshopů o lavinách, jejichž problematika mě v průběhu let zcela pohltila.

js3

Jiří Světlík

Skialpinismu jsem propadl a stal se jeho promotérem nejen u nás na Valašsku. Říkám si, že na skialpy postavím celý Zlín!

Když moje děti závodně lyžovaly, strávil jsem deset let skoro každý den na svahu, ať už jako instruktor, nebo servisák lyží. Po ukončení jejich závodní kariéry jsem si pořídil své první skialpy. Netrvalo dlouho a koupil jsem je i celé rodině, protože jsem okamžitě pochopil, že takto budeme trávit náš společný čas.

Myslím si, že hory dělá počasí, ale také kamarádi, sranda a slivovice…

Gabo

Branislav "Gabo" Adamec

Narodil jsem se na Oravě na pomezí Malé Fatry a Oravské Magury. Od 3 let jsem náruživý lyžař a k tomu jsem přidal VHT a lezení. Roku 1980 jsem zažil první zkušenosti se skialpováním, včetně přechodu Vysokých Tater. V letech 1984 – 1990 jsem byl členem Českého a následně Federální výběru v horolezectví.

Na kontě mám bezpočet letních a zimních výstupů v horách, včetně několika  prvovýstupů. Např výstup alpským stylem severní stěnou Shivlingu 6543 m.n.m v Gharwalském Himaláji. Výstup byl oceněn jako výstup roku. V roce 1987 jsem obsadil 2. místo v anketě o nejlepšího horolezce Československa. Mám vylezené ikonické hory jako Shivling v Himalájích, Chan Tengri v Kyrgystánu, Mount Aspiring na Novém  Zélandu, Alpamayo a Artensonrachu v Peru.

Byl jsem 4 x na vrcholu sedmitisícovky. Při expedici na Shishu Pangmu jsem sjel z výšky 7 000 na lyžích. Podnikl jsem mnoho dalších sjezdů z vysokých vrcholů hor, jako např: Valaranaju 5760 m.n.m v Peru, Jebel Toubkal 4123 m.n.m v Africe, Mt Meru 6475 m.n.m v Himalájích nebo Mount St. Helens 2950 m.n.m v USA.

Účastnil jsem se několika významných skialpinistických závodů jako Bokami Západních Tatier, K2 Malá Fatra, Sellaronda Skimarathon či PDG Patrouille des Glaciers. V roce 2011 jsem ukončil vzdělání a stal se Horským vůdcem s mezinárodní licencí IFMGA.

Působil jsem jako manažer ve firmách jako W. L. Gore – obchodní manažer pro ČR a SR (výrobce GORE-TEX®), HUDYsport – obchodní a marketinkový ředitel, ICEBREAKER – ředitel pro východní Evropu a nakonec v OberAlp group – ředitel pro ČR, SR a Maďarsko pro značky Dynafit a SALEWA.

Speciálně práce pro značku Dynafit mě etablovala do pozice propagátora a „národního buditele skialpinismu“. Jsem spoluzodpovědný za obrovským skialpový boom, který zažíváme v posledním období. Zorganizoval jsem se svým týmem, více než 100 testovacích dní, 50 novinářských eventů a více než 40 hobby závodů. Jsem spoluzakladatelem největšího hobby závodu ve Východní Evropě Noc Tuleních Pásů, spoluzakladatelem SkialpujFESTu a zakladatelem projektu Skialp do škol.

IMG_5689

Tomáš Binter

“Na lyže bez vleků mě poprvé vzal Honza Klouček, aby mi dokázal, že i zarytého sjezdaře může skialp okouzlit. Netrvalo dlouho a na sjezdovky už jsem si téměř nevzpomněl. Skialpy mě totiž přivedly k řadě krásných horských dobrodružství, i k partě skvělých lidí.“

Tomáš je držitel ocenění Czech Press Photo a bývalý reprezentant v lezení na obtížnost, který postupem času vyměňuje letní skály za zimní hory. Od útlého mládí byl jako doma na sjezdových lyžích i snowboardu, ke skialpinismu se však naplno dostal až s koncem závodního lezení. Od té doby příležitostně absolvoval několik závodů na skialpech, především se ale vydal na řadu skialpových výprav a výstupů nejen v horách Čechům blízkým, ale třeba i na Krétě, v kyrgyzstánském Pamíru nebo Norsku. Tomáš pracuje jako reklamní a portrétní fotograf – jeho fotky se pravidelně objevují například v magazínu Reportér. Současně je i hostujícím lektorem v ateliéru Užité fotografie na Západočeské univerzitě. Rád ale zůstává i ve sportovním světě. Je součástí organizačního týmu SkialpujFESTu, lektorem v projektu Skialp do škol a mimo skialpinismus pomáhá i lezecké asociaci LANO, která se stará mimo jiné o přípravu a rozvoj vrcholových závodních lezců.

IMG_7009

Milan Starý

Mám rád hory. Na jaře, v létě, na podzim a hlavně v zimě. Z Polabí je to trochu náročnější, ale jde to :-). Kromě klasických zimních “disciplín” jako jsou lyže a běžky, mě vždy bavily i nové věci. První snowboard jsem si postavil koncem 80. let a na čtrnáct let jsem se ze dvou “prkýnek” přesunul na jedno. Poté následoval opět návrat k lyžím a zhruba před dvanácti lety jsem poprvé okusil skialpy. Jednoduše, po sjezdovce nahoru, s křičícím synkem mých kamarádů na zádech! Od té doby, i přes tento silný zážitek, moje nadšení pro přesun ze sjezdovek na skialpy postupně zrálo. 

Ke Gabovi a projektu Skialp do škol jsem se dostal náhodou, přes našeho společného kamaráda a jsem rád, že se tak stalo a můžeme naše společné nadšení sdílet dál.